Kissani Jugoslavia
12 journalers for this copy...
Otava:
"Lahjakkaan nuoren kirjoittajan maaginen esikoisromaani juuriltaan revitystä perheestä, mahdottomasta rakkaudesta, kuolemanpelosta ja kauniista kissasta
Tyttö varttuu Jugoslavian maaseudulla, missä naisen arvo mitataan työnteossa ja kyvyssä miellyttää miestä. Häiden jälkeen hänen asemastaan ei ole epäilystäkään. Kun koko liittovaltio hajoaa perheen ympäriltä, elämää uudessa kotimaassa alkavat hallita pelko ja häpeä.
Hänen poikansa kasvaa kylmään maahan, missä muualta tullutta käsketään tyytymään vähään ja olemaan kiitollinen. Hän ostaa itselleen kuningasboan, ja baarista löytyvä oikukas kissa johdattaa hänet vavisuttavalle matkalle menneisyyden kerroksiin."
Journal Entry
2 by
Annimanni at
Espoo, Uusimaa / Nyland Finland on Saturday, November 22, 2014
Värisyttävän hyvä, etenkin esikoiseksi. Tämä pitää ehdottomasti lukea uudelleen. Statovci kirjoittaa todella taidokkaasti ja hallitusti. Rakenne pitää valppaana. Realismiin sekoittuu maagisuutta ja symbolisuutta, muttei lainkaan häiritsevästi. Ja maahanmuuttajan (ja maastamuuttajan) todellisuus avautuu riipaisevasti ja hyvin todentuntuisesti, mitään liioittelematta tai paisuttelematta. Naiseus, mieheys, kulttuuriset tavat ja uskomukset, seksuaali-identiteetti… Asiaa on paljon, mutta kokonaisuus on eheä. Tämä kirja ei unohdu.
Hieno, pohdiskeleva blogaus kirjasta:
http://readerwhydidimarryhim.blogspot.fi/2014/10/pajtim-statovci-kissani-jugoslavia.html
***
Äitini lukee tämän seuraavaksi, mutta sitten taidan ringittää kirjan, jos kiinnostuneita on.
Journal Entry
3 by
Annimanni at
Espoo, Uusimaa / Nyland Finland on Saturday, November 22, 2014
Rinkiläiset:
sigyn22 (Piikkiö)
Tmarju (Rovaniemi)
Louhi (Kajaani)
Hambo (Tampere)
Oikku (Kuopio)
Mecu (Hämeenlinna)
makke (Turku)
Flower78 (Kerava)
justiina_81 (Tuusula)
duffeli (Helsinki)
AgdaAgulina (Helsinki)
.
.
.
takaisin Annimannille
Journal Entry
4 by
sigyn22 at
Kaarina, Varsinais-Suomi / Egentliga Finland Finland on Thursday, January 8, 2015
Sain kirjan tänään ja odotan jo malttamattomana ,että pääsen lukemaan.
Yksi tosi hyvä ja mielenkiintoinen dekkari on ihan vähän kesken ja en malta jättää sitäkään lukematta.Joten eiköhän se ole kohta jo hotkittu ja sitten tämän odotetun kirjan pariin!
Journal Entry
5 by
sigyn22 at
Kaarina, Varsinais-Suomi / Egentliga Finland Finland on Sunday, January 11, 2015
Eipä ihme ,että kirjaa on kehuttu! Mielenkiintoinen ja kiehtova lukukokemus.Vaikka kerronta vaihtui henkilöstä ja ajasta ja paikasta yllättäenkin niin tarinat pysyivät kuitenkin koossa ja niitä oli helppo seurata. Ja ei todellakaan mitäänsanomaton kirja vaan ajattelemisen aihetta monesta asiasta. Erityisesti maahanmuuttajan näkökulma, kultturierot ja sodan mielettömyys kietoutuneina yksilöiden elämään oli aidosti ja kaunistelematta esillä.
Erittäin hyvä monitasoinen kirja!
Journal Entry
6 by
sigyn22 at
Kaarina, Varsinais-Suomi / Egentliga Finland Finland on Monday, January 12, 2015
Released 8 yrs ago (1/12/2015 UTC) at Kaarina, Varsinais-Suomi / Egentliga Finland Finland
CONTROLLED RELEASE NOTES:
Kirja lähti tänään postitse kohti Rovaniemeä!
Journal Entry
7 by
Tmarju at
Rovaniemi, Lappi / Lappland Finland on Wednesday, January 14, 2015
Kissani saapui tänään.
Valitettavasti just tänään aloitin erään toisen kirjan lukemisen, eli tämä jää nyt hetkeksi odottamaan vuoroaan.
Journal Entry
8 by
Tmarju at
Rovaniemi, Lappi / Lappland Finland on Saturday, February 7, 2015
Olen aika lailla sanaton luettuani tämän kirjan. Annimannin sanoin, tämä pitäisi lukea joskus uudelleen. Nyt pitää vähän sulatella ennen kuin luen mitään seuraavaa.
Kiitos Annimanni ringistä ja Sigynille kierrätyksestä.
Tämä lähtee seuraavalle lukijalle, kunhan saan osoitteen.
Journal Entry
9 by
Tmarju at
Controlled Release, A Bookcrossing member -- Controlled Releases on Monday, February 9, 2015
Released 8 yrs ago (2/9/2015 UTC) at Controlled Release, A Bookcrossing member -- Controlled Releases
CONTROLLED RELEASE NOTES:
Kissani Jugoslavia lähti tänään Kainuuseen.
Journal Entry
10 by
Louhi at
Kajaani, Kainuu / Kajanaland Finland on Tuesday, February 10, 2015
Kirja tuli tänään postissa. Kiitos! Yritän lukea mahdollisimman pian, tosin ensin on luettava Neljäntienristeys, ettei tule sakkoja.
EDIT 3.3.
Sainpas luettua tavoiteajassa. Oli kyllä tosi hyvä kirja. Eniten pidin Bekimin äidin kertomista jaksoista, joissa oli enemmän maahanmuuttajan näkökulmaa kuin kissan ja käärmeen symbolismia. En nyt sen syvällisemmin jaksanut perehtyä tarinaan ja pohtia merkityksiä kovin monelta kantilta, kun elämässä ehtinyt taas niin paljon tapahtua.
Journal Entry
11 by
Hambo at
Tampere, Pirkanmaa / Birkaland Finland on Tuesday, March 10, 2015
Kirja saapunut Tampereelle. Kiitos lähetyksestä, Louhi.
Journal Entry
12 by
Hambo at
Tampere, Pirkanmaa / Birkaland Finland on Sunday, March 29, 2015
Kerrassaan hurmaava ja erilainen esikoisteos vasta 24-vuotiaalta nuorelta mieheltä!
Minusta kiinnostavinta kirjassa oli Eminen tarina.
Emine kasvaa Jugoslavian maaseudulla, missä naisen tehtävä on pitää koti siistinä ja totella miestään. Hän menee 18-vuotiaana naimisiin Bajramin kanssa, jonka on tavannut kerran ja jolla on komeat kasvot ja valkoiset hampaat.
Kun Jugoslavia hajoaa, Emine ja Bajram ja heidän lapsensa lähtevät sotaa pakoon Suomeen. Enää Bajram ei pysty olemaan perheensä pää, ja vähitellen Eminestä tulee oikeasti aikuinen. Kuvaukset Kosovon sotatilasta olivat minusta todella mielenkiintoisia.
Bekim on Eminen ja Bajramin poika, joka rakastaa naisia ja miehiä ja ainakin yhtä käärmettä ja baarista löytämäänsä kissaa. Kissa muuttaa Bekimin luo ja pompottaa tätä miten haluaa.
Kirjassa kiehtovaa on käärmeiden ja kissojen symboliikka, joka ei minulle avautunut. Ehkäpä luen kirjan vielä joskus uudelleen ja se sen myötä avautuisi. En ole kissaihmisiä, joten en lähde arvailemaan tätä symboliikkaa.
Kiitos Annimannille kirjaringistä.
Seuraavaksi kirja lähtee Oikulle Kuopioon.
Journal Entry
13 by
Hambo at
bookray/bookring, A Bookcrossing member -- Controlled Releases on Monday, March 30, 2015
Released 8 yrs ago (3/30/2015 UTC) at bookray/bookring, A Bookcrossing member -- Controlled Releases
CONTROLLED RELEASE NOTES:
Kirja lähti tänään Oikulle Kuopioon.
Journal Entry
14 by
Oikku at
Kuopio, Pohjois-Savo / Norra Savolax Finland on Tuesday, March 31, 2015
Nopeasti kulki kirja Kuopioon. Kiitos!
Journal Entry
15 by
Oikku at
Kuopio, Pohjois-Savo / Norra Savolax Finland on Monday, April 20, 2015
Todella hyvin ja taitavasti kirjoitettu kirja. Samaa mieltä useiden edellisten lukijoiden kanssa, että Eminen tarina oli kirjan paras osa. Tykkäsin kyllä myös Bekimin ja käärmeen lähes symbioottisen suhteen kuvauksesta sekä Bekimin ja Samin tarinasta. Kissajaksot olivat liian symbolisia meikäläisen putkiaivoille, joten niitä jopa vähän ohittelin, täytyy tunnustaa. Toivottavasti Statovci jatkaa kirjailijan uraansa!
Journal Entry
16 by
Oikku at
Kuopio, Pohjois-Savo / Norra Savolax Finland on Monday, April 20, 2015
Released 8 yrs ago (4/21/2015 UTC) at Kuopio, Pohjois-Savo / Norra Savolax Finland
CONTROLLED RELEASE NOTES:
Vien kirjan huomenna postiin. Seuraavana lukuvuorossa Mecu. Kiitos ringistä, Annimanni!
Journal Entry
17 by
Mecu at
Hämeenlinna, Kanta-Häme / Egentliga Tavastland Finland on Wednesday, April 22, 2015
Rinkikissa saapui Hämeenlinnaan, kiitos Oikku! Heti piti kurkistaa vähän alkua ja koukkuun jäin. :D Onneksi ei ole muita kirjoja nyt kesken.
Journal Entry
18 by
Mecu at
Hämeenlinna, Kanta-Häme / Egentliga Tavastland Finland on Sunday, May 24, 2015
Released 8 yrs ago (5/25/2015 UTC) at Hämeenlinna, Kanta-Häme / Egentliga Tavastland Finland
CONTROLLED RELEASE NOTES:
Jo oli voimakas lukukokemus! Uskomatonta tekstiä esikoisteokseksi ja noin nuorelta (tekijä oli 24-vuotias, kun kirja julkaistiin)! Shokeerava alku oli tarkkaan harkittua. Kissalla ja käärmeellä on mielestäni parikin tulkintaa, jota ne symboloivat. Päällimmäisenä jäi kyllä mieleen ajatus siitä, että voi kuuluisa toisen kirjan kirous olla harvinaisen paha Pajtimille...
Kirja matkaa seuraavaksi makkelle.
EDIT 12.8.2015. Annimannin muistutus herätti minut tajuamaan, että kirja on yhä minulla eikä matkalla. Postitus osui juuri siihen ajankohtaan, kun puolisoni sairastui vakavasti ja joutui sairaalahoitoon. Unohdin koko rinkikirjan. Pahoitteluni kaikille rinkiläisille. Postitan kirjan heti huomenna.
Journal Entry
19 by
makke at
Tartu, Tartumaa Estonia on Tuesday, September 22, 2015
Monien mutkien jälkeen kirja on vihdoin perillä! Tosin joudun torppaamaan ringin hetkeksi, sillä saan kirjan itselleni vasta kolmen viikon päästä. Pahoittelen. Yritän sitten kuitenkin lukea ripeästi.
Kiitos paljon Mecu!
Journal Entry
20 by
Flower78
at
Kerava, Uusimaa / Nyland Finland on Friday, October 30, 2015
Kirja on nyt minulla, kiitokset!
Journal Entry
21 by
Flower78
at
Kerava, Uusimaa / Nyland Finland on Saturday, November 7, 2015
Upea kirja, yksi parhaista tänä vuonna lukemistani kirjoista! Hienoa tekstiä ja kirjassa käsiteltiin monia mielenkiintoisia ja ajankohtaisiakin aiheita. Osa kissajutuista jäi kyllä hämäräksi, en oikein ymmärtänyt mistä siinä oikeastaan oli kyse. Käärmeisiin liittyvät osiot lähinnä kauhistuttavat, kun ne eivät ole lempieläimiäni, mutta hienoa kuvausta oli niidenkin osalta.
En ollut näköjään oikein ajan tasalla (tai olin unohtanut), kun sain tietää vasta kirjan kannesta luettuani, että kirjailija asuukin Suomessa ja kirjoittanut tämän romaaninsa suomeksi.
Tämä kirja jää mieleen pitkäksi aikaa ja on sellainen, että voisin tämän hankkia omaan hyllyyni ja lukea joskus uudestaankin. Kiitos jälleen Bookcrossingin, että tällainenkin helmi tuli luettua!
Journal Entry
22 by
Flower78
at
Helsinki, Uusimaa / Nyland Finland on Monday, November 9, 2015
Released 7 yrs ago (11/10/2015 UTC) at Helsinki, Uusimaa / Nyland Finland
CONTROLLED RELEASE NOTES:
Kirja siirtyy ringin seuraavalle eli justiina_81:lle pks-vakiomiitissä.
Journal Entry
23 by
justiina_81 at
Tuusula, Uusimaa / Nyland Finland on Tuesday, November 10, 2015
Kirja on minulla. Yksi kirja on kesken ja sen jälkeen luen tämän.
Journal Entry
24 by
justiina_81 at
Tuusula, Uusimaa / Nyland Finland on Sunday, November 29, 2015
Kirja luettu tavoite ajassa. Täytyy todeta,että oli kyllä hieno kirja. Eniten tykkäsin Eminen tarinasta. Kissa ja käärme osio ei avautunut minulle ihan täysin. Ehkä jos lukisin uudelleen niin saisin niistä mahdollisesti enemmän irti.
Journal Entry
25 by
justiina_81 at
Helsinki, Uusimaa / Nyland Finland on Saturday, December 5, 2015
Released 7 yrs ago (12/8/2015 UTC) at Helsinki, Uusimaa / Nyland Finland
CONTROLLED RELEASE NOTES:
Kirja jatkaa matkaa ringissä seuraavalle eli duffelille. Minkulalle kiitos kuriroinnista.
Journal Entry
26 by
duffeli
at
Helsinki, Uusimaa / Nyland Finland on Tuesday, December 8, 2015
Kiitos kirjasta! Taidanpa tarttua siihen heti seuraavaksi.
Journal Entry
27 by
duffeli
at
Helsinki, Uusimaa / Nyland Finland on Saturday, December 19, 2015
Tykkäsin ihan täysillä. En etukäteen oikein tiennyt mitä odottaa kirjalta, mutta ainakaan tätä en osannut odottaa. Paras pitkään aikaan lukemani kirja. Kiitos Annimanni ringistä!
Journal Entry
28 by
duffeli
at
Helsinki, Uusimaa / Nyland Finland on Tuesday, December 22, 2015
Released 7 yrs ago (12/22/2015 UTC) at Helsinki, Uusimaa / Nyland Finland
CONTROLLED RELEASE NOTES:
Postitse seuraavalle rinkiläiselle.
Journal Entry
29 by
AgdaAgulina at
Helsinki, Uusimaa / Nyland Finland on Wednesday, December 30, 2015
Täällä tämä, kiitos! Paketti oli niin hieno, ja pienet poikani menivät ihan sekaisin ihanasta teipistä, joten se päätyi tahtomattanikin joulukuusen alle. Sieltä se sitten avattiin lahjojen yhteydessä... ilahdutti toki!
Nyt on juuri edellinen rinkikirja vuorossa, tämä heti seuraavana.
Journal Entry
30 by
AgdaAgulina at
Helsinki, Uusimaa / Nyland Finland on Friday, February 5, 2016
No niin, nyt on kulunut jo toista viikkoa kun sain Kissani Jugoslavian jo luettua - hirmuista vauhtia itse asiassa - ja vieläkin se vähän jäytää mieltä. Oikein Hyvä Kirja. Jotenkin se kosketti monella tasolla, varsinkin kun aikoinaan Keski-Euroopassa iät ajat asuessani tunsin moniakin ex-Jugoslaaveja. Ja sitten on tämä Suomi, joka nihkeästi ottaa vastaan niin omat paluumuuttajansa kuin ulkomailta raahatut potentiaaliset lapsentekijät...
Mainio kirja, aina ilahduttaa tuo symboliikkaan sukeltaminen ja kun saa antaa itsensä hukkua niihin juuri niin syvästi kun haluaa.
Kissat ja käärmeet, kiitos.