Valheet

by Marisha Rasi-Koskinen | Literature & Fiction | This book has not been rated.
ISBN: Global Overview for this book
Registered by wingerpaxwing of Helsinki, Uusimaa / Nyland Finland on 1/6/2015
Buy from one of these Booksellers:
Amazon.com | Amazon UK | Amazon CA | Amazon DE | Amazon FR | Amazon IT | Bol.com
4 journalers for this copy...
Journal Entry 1 by wingerpaxwing from Helsinki, Uusimaa / Nyland Finland on Tuesday, January 6, 2015
"Olen kuullut puhuttavan
auringosta. Se on niin kirkas,
ettei sitä voi katsoa suoraan. Se on
ainoa asia, jota ei voi katsoa suoraan.
Hän kertoo enemmän. Miten
valo heijastuu vesipisarasta, joka
pysähtyy kasvin lehdelle. Miten
taivas on pilvien takana vaaleansininen
ja miten se voi iltaisin
olla oranssi ja punainen eikä sitä
silti tarvitse pelätä.

Valheet on arvoituksellinen romaani ihmisistä, jotka etsivät valoa. He uskovat kulkevansa suoraan, mutta päätyvät sinne mistä lähtivät. Jokaisen myötä tarina muuttuu, eikä mikään ole sitä miltä aluksi näytti. Ja kaiken yllä lepää sade."


WSOY, 2013
ISBN: 978-951-0-39545-5
Sidottu, 300 s.
***

Olen lukenut tämän jo aiemmin.

Journal Entry 2 by wingerpaxwing at Wishlist RABCK, A Bookcrossing member -- Controlled Releases on Tuesday, January 6, 2015

Released 8 yrs ago (1/6/2015 UTC) at Wishlist RABCK, A Bookcrossing member -- Controlled Releases

CONTROLLED RELEASE NOTES:

Muistelin, että olisin nähnyt kirjan Tarnan toivelistalla, mutta en vauhdissa enää tarkistanut asiaa. Jos oli, niin hyviä lukuhetkiä toivelistakirjasi parissa!

Journal Entry 3 by wingTarnawing at Tampere, Pirkanmaa / Birkaland Finland on Tuesday, January 6, 2015
Bussissa (joka sekin oli täynnä) kaivoin Valheet kassista tarkastellakseni, mitä toivelistaltani saattaisi löytyä. Kirjailijan ja kirjan nimet tuntuivat täysin oudoilta; olisiko tämä nyt muka toivelistakirja? Takalieve antoi vastauksen: kyllä vaan on. Aamulehti taisi kehua Vaaleanpunaista merta ja Rasi-Koskisen muuta tuotantoa niin voimallisesti, että oitis lisäsin Meren ja Valheet toivelistalleni. Ja nyt sain yllättäen poistaa tämän kirjan sieltä. Kiitos, erpax!

Etsin tietoja kirjailijasta ja sain tietää mm., että Valheet toi hänelle v. 2013 sekä Tiiliskivi-palkinnon että Tampereen kaupungin kirjallisuuspalkinnon.

Marisha Rasi-Koskinen WSOY:n sivuilla
Marisha Rasi-Koskinen Avaimen sivuilla

Journal Entry 4 by wingTarnawing at Pirkkala, Pirkanmaa / Birkaland Finland on Friday, November 4, 2022
Joudun luopumaan käytännöllisesti katsoen kaikista BC-kirjoistani. Siksi kategorisoin niitä vähitellen omalla tavallani:
LUE – odottaa luokitusta
SAA – tarjolla Suomi-foorumilla
PK – tämän toivon voivani vielä lukea
VAR – varattu ja aikeissa lähteä matkaan
MAT – lähtenyt hyllystäni

Journal Entry 5 by wingTarnawing at Pirkkala, Pirkanmaa / Birkaland Finland on Saturday, November 5, 2022

Released 7 mos ago (11/6/2022 UTC) at Pirkkala, Pirkanmaa / Birkaland Finland

CONTROLLED RELEASE NOTES:

Joudun luopumaan käytännöllisesti katsoen kaikista BC-kirjoistani. Siksi kategorisoin niitä vähitellen omalla tavallani:
LUE – odottaa luokitusta
SAA – tarjolla Suomi-foorumilla
PK – tämän toivon voivani vielä lukea
VAR – varattu ja aikeissa lähteä matkaan
MAT – lähtenyt hyllystäni

Ihanaa, kirja poistui hyllystäni. Kiitos!

Journal Entry 6 by wingpippiswing at Turku, Varsinais-Suomi / Egentliga Finland Finland on Wednesday, November 23, 2022

Released 6 mos ago (11/23/2022 UTC) at Turku, Varsinais-Suomi / Egentliga Finland Finland

CONTROLLED RELEASE NOTES:

Yllätyskirja on hyvä kirja! Hyvää matkaa ja kiehtovia lukuhetkiä!

Journal Entry 7 by Tmarju at Rovaniemi, Lappi / Lappland Finland on Saturday, February 4, 2023
Ja tämä on yllätyslaatikon viimeinen kirja, nyt ne on kaikki merkitty vastaanotetuiksi.
Seuraavaksi pitäisi kai lueskella ja jakaa eteenpäin....
Tämä Valheet on mulle ennestään tuntematon teos, mutta kaikkeahan voi kerran kokeilla....ja itse asiassa, jos ei olisi kokeillut tuntemattomien kirjailijoiden teoksia, niin kovin vähän olisi tullut luettua....

Are you sure you want to delete this item? It cannot be undone.